Sprawy o alimenty

a rola adwokata

Obowiązkiem rodzica jest zapewnienie dziecku odpowiednich środków utrzymania. Ta kwestia dotyczy również innych krewnych: dziadków, rodzeństwa czy małżonka. Adwokat zajmujący się sprawami o alimenty na terenie takich miejscowości jak: Grójec, Warka czy Nowe Miasto nad Pilicą, pomaga klientom m.in. złożyć pozew o zasądzenie takiego świadczenia. Reprezentuje ich przed sądem rodzinnym – również w sprawach o zwiększenie lub zmniejszenie kwoty alimentacyjnej, lub w przypadku uchylania się przez zobowiązanego od płacenia alimentów. Warto pamiętać, że za uporczywe niepłacenie świadczenia alimentacyjnego grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Wysokość alimentów uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od tego, jakie możliwości zarobkowe i majątkowe ma osoba zobowiązana do alimentacji. Roszczenia o świadczenia alimentacyjne ulegają przedawnieniu po upływie trzech lat. Adwokat specjalizujący się w sprawach o alimenty doradzi, jakie kroki podjąć, aby uzyskać należne świadczenie. Podpowie także, jakie postępowanie będzie w danej sytuacji optymalnym rozwiązaniem.

Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata w kontekście alimentów?

Zdarza się, że jeden z rodziców lub innych, blisko spokrewnionych osób unika płacenia alimentów. Zadaniem adwokata jest zgromadzenie dowodów, które pozwolą na wyegzekwowanie należnych pieniędzy. W razie konieczności może on również zająć się złożeniem wniosków o zwiększenie wypłacanej kwoty – wówczas niezbędne jest zgromadzenie paragonów i faktur potwierdzających miesięczne wydatki na dziecko. Specjalista doradza rodzicowi, jakie działania podjąć, oraz reprezentuje go bezpośrednio w sądzie. To osoba o odpowiednim podejściu – profesjonalnym, a zarazem bardzo empatycznym. Sprawy o alimenty często wiążą się bowiem z dość silnymi emocjami, zwłaszcza gdy pomiędzy rodzicami dziecka dochodzi do poważnych sporów.

Sprawy o alimenty są blisko powiązane z prawem rodzinnym. Specjalista wie, jak działać, by osiągnąć cel. Skorzystanie z jego usług niesie za sobą wiele korzyści – sprawy o alimenty mogą przebiegać bez pomocy prawnika, jednak warto postawić na pomoc takiej osoby. Dzięki temu można wykorzystać obowiązujące prawo w taki sposób, by zwiększyć należną kwotę czy skłonić rodzica do płacenia alimentów.

Specjalista od alimentów wie, jak poprawnie napisać wniosek o przyznanie takiego świadczenia. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której pismo zostanie odrzucone ze względu na brakujące elementy. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim wtedy, kiedy zależy Państwu na czasie i jak najszybszym wyegzekwowaniu świadczeń na dziecko.